Horvátország jövőre csatlakozik az eurózónához
Zágráb 2019-ben kérte felvételét a közösséghez, januártól pedig csak euróval lehet majd fizetni az adriai nyaralások során.
Zágráb 2019-ben kérte felvételét a közösséghez, januártól pedig csak euróval lehet majd fizetni az adriai nyaralások során.
Rendszeresen felbukkan az uniós szóhasználatban egy-egy olyan kifejezés, amit eddig nem hallottunk, azonban hosszú időn keresztül velünk marad. Ki ne hallott volna a jogállamisági mechanizmusról, a zöld megállapodásról, vagy a közös agrárpolitikáról? Még ha ezek tartalmáról sokszor van is vita, a téma meghatározza a mindennapokat. Várhatóan ilyen lesz a rendkívül furcsán hangzó Stratégiai Iránytű is, amely az EU védelempolitikájának a keretrendszere.
Az ukrán elnök az uniós állam-és kormányfők csütörtöki találkozóján fog majd beszélni.
Charles Michel minden olyan uniós ország kormányfőjével és elnökével tárgyal, ahova tömegesen érkeznek Ukrajnából a menekültek, Magyarország azonban valahogy kimaradt.
Az Európai Tanács volt elnöke szerint az Oroszország elleni szankciók "nem igaziak", és még ezek mellett sem állt ki mindenki teljes mellszélességgel.
Egyetértettek abban, hogy diplomáciai megoldást kell keresni a konfliktusra.
A varsói testület azt mondta ki, hogy rá nem vonatkozik a tisztességes eljárás kötelezettsége. Ezzel az Európai Unió után az Európa Tanácsnak is hadat üzent. Durva gesztus, de érdemi jelentősége nem sok.
Az Európai Unió tagállamainak vezetői állva tapsolva búcsúztatták pénteken brüsszeli csúcstalálkozójukon a 16 év kormányzás után visszavonuló német kancellárt.
A plenáris vita alapján csütörtökön születhet javaslat, a képviselők a Bizottság és a Tanács álláspontját is meg fogják hallgatni.
Az unió több vezetője abban bízik, a pénzügyi szankciók móresre tanítják majd Orbán Viktor.
Hat nemzetközi szervezet írt közös közleményt azzal kapcsolatban, hogy jövő kedden az Általános Ügyek Tanácsa tárgyal a magyar és a lengyel helyzetről a 7-es cikk szerinti eljárásban.
Clément Beaune európai ügyekért felelős államtitkár szerint Németország is támogatja, hogy tárgyaljanak a törvényről.
Véget ért az Európai Unió állam- és kormányfőinek kétnapos rendkívüli csúcstalálkozója, a második napon a koronavírus-járványról és a klímaváltozásról volt szó. Utóbbival kapcsolatban még nagy viták várhatók – a magyar kormány a rezsicsökkentés miatt aggódik.
A magyar oltási kampány eredményeire hívta fel a magyar igazságügyi miniszter az uniós Európa-ügyi miniszterek figyelmét, amelyet szerinte csak nyugati vakcinákkal nem lehetett volna elérni. A miniszter arról is beszélt, hogyan képzeli el a felsőoktatás támogatását most, hogy a kormány nem kívánja igénybe venni a helyreállítási alap hitelrészét.
A miniszterelnök azt mondta, Európában mindenkit meg kell győzni arról, hogy vegye fel az oltást.
A jövőben szabályoznák, hogy az utazások során milyen protokoll érvényesüljön, ha az intézményi vezetők közül többen képviselik az uniót.
A külügyminiszter szerint nagyon sokan szeretnének vásárolni a Szputnyik V oltóanyagból.
A nemzetközi szervezet harmadik alkalommal készített jelentést a helyi önkormányzatok helyzetéről, de valódi pozitívumokat csak Budapest és a nemzeti kisebbségek esetében tudtak felsorolni.
Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel azt ígéri, az Európai Unió be fogja tartatni a koronavírus elleni oltóanyaggyártókkal a velük kötött szerződésekben foglalt kötelezettségeket.
Az Európai Tanács szerint csak a járvány későbbi szakaszában lehet felmérni, hogy hogyan és milyen körülmények között alkalmazható a vakcinaútlevél.